MONTHLY RESULTS-SEPTEMBER 2021

Category:Animated Films
WINNER
Magic Dream
Directed by Tomás Welss Barkan
Chile

Category:Best Cinematography
WINNER
Ballads of the Exodus
Cinematographed by Ryan Tidrick,Dalton Thomas
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
POKÉMIME
Cinematographed by Wilson Carter
United States

Category:Best Director
WINNER
Ballads of the Exodus
Directed by Dalton Thomas
United States

Category:Best Film Score – Soundtrack
WINNER
The Case of the No Good Low-Down Creep, a LoFi Film Noir Classic
Film Scored by Jay Carney, Penny Towers
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Golden Lotus
Film Scored by George Chiang
Canada

The Candidate
Film Scored by Erkut Altındağ
Turkey

Category:Best Producer
WINNER
JAHAAN
Produced by SANJAY SHARMA
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
You are my Malala
Produced by Sanjive Narain
India

Category:Best Sound Designing
WINNER
Tree of Life
Sound Designed by Brian Lisus
United States

Category:Comedy short
WINNER
Digital Age
Directed by Swati Chugh
India

Category:Debut Filmmaker
WINNER
PIVOT Paying It Forward During COVID-19
Directed by Tom DiDonato, Robert Hunkele
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Pineapples & Pasties: A Burlesque Documentary
Directed by Lymari Graciano
United States

Category:Documentary Films
WINNER
Flying with Dr. Mobi
Directed by Mubasher Fazal
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
A Poet’s  Childhood – Awakening to Consciousness – Elizabeth Martina Bishop
Directed by Vibhas P A Kendzia, Elizabeth Martina Bishop
United States

Devil in a Lawyers Suit – a rapist posthumous logos
Directed by Mark Tarrant, Otto Khoo
Australia

NUMDI OODI true history
Directed by Angel Galmes Sureda
Spain

One year on – The Essex lorry tragedy
Directed by Paul Kennedy, Hoang Ho
Viet Nam

Category:Experimental Films
WINNER

A moment of whiteness just before…
Directed by Johanne Chagnon
Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Ondanondu Kaladalli Obba Raja idda (Once there was a king)
Directed by Santhosh Kodenkeri
India

SINGING TO LOVE
Directed by ANTONIO BELLIDO MARIN
Spain

Biological Loneliness
Directed by Karolis Jankus
Lithuania

Category:Feature Script
WINNER

The Legend of John Steel
Written by Berry Landen, Hank Jones
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Escape to Hollow Earth
Written by Colin K. Stewart
United States

Hollow Earth Quest
Written by Kathy Krantz Stewart – screenplay by
United States

Category:Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER

Down By The Riverside
Directed by Dean Sills
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
TARKINE TOGETHER – 60 mins
Directed by Rhys Shepherd
Australia

Category:Film/Video Poster
WINNER
The Candidate
Directed by Erkut Altındağ
Turkey

Category:Films on Disability Isuue
WINNER
Jikubali
Directed by Ashraf Mswaki, Eva Lundgren Stenbom
Sweden

Category:Music Video
WINNER
Nu Bossa 1
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States

Category:Narrative Feature
WINNER
You are my Malala
Directed by Roopak Gogoi
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Road King
Directed by Randy Kent
India

What the Prophets Last Say to Earth
Directed by Justin Schumann
United States

Forbidden Love
Directed by jb brown
United States

BETTERY
Directed by MANI BHARATHI
India

Category:Postmodern Film
WINNER
POP UP
Directed by Zox, Cru
United States

Category:Short Film
WINNER
The Bastards
Directed by Martin P. NDONG EYEBE
San Marino

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
A Poet’s  Childhood – Awakening to Consciousness – Elizabeth Martina Bishop
Directed by Vibhas P A Kendzia, Elizabeth Martina Bishop
United States

“A Time of Fire”
Directed by Mimi Garrard
United States

Spirit Hand
Directed by Jack Diehl
United States

Edgar Palm in Otrabanda
Directed by Harrie Verstappen
Curaçao

“Goddess of Light”
Directed by Mimi Garrard
United States

phishing
Directed by Seongrim Lee
Korea, Republic of

Gallows or bullet
Directed by DIDIER METHIVIE
Spain

POKÉMIME
Directed by Marquise Jones
United States

Category:Short Script
WINNER
Dying To Learn
Directed by Leroy J Barrett III
United States

Category:Silent Film
WINNER
POKÉMIME
Directed by Marquise Jones
United States

Category:Television/Pilot Program or Series
WINNER
Union Station
Directed by Evaristo Scarsanela
United States

Category:Trailer/Teaser
WINNER
Ballads of the Exodus
Directed by Dalton Thomas
United States

Category:Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video
WINNER

PIANO UNDER THE STARS VR
Directed by JUAN CARLOS VIDAL
Chile

Category: Web and New Media
WINNER
Combat Nuns  “All Or Nothing”
Directed by Rick Williamson
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The MMM Project
Directed by Miguel Mike Medina
United States

Category: Women’s Film
WINNER
ONLY LOVE MATTERS
Directed by KAMRAN QURESHI
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Ballads of the Exodus
Directed by Dalton Thomas
United States

A Poet’s  Childhood – Awakening to Consciousness – Elizabeth Martina Bishop
Directed by Vibhas P A Kendzia, Elizabeth Martina Bishop
United States

Category:Young Filmmaker
WINNER
dementia
Directed by Bella Merlino
Australia

Leave a Reply